علت گرم نشدن اسپلیت در فصول سرما

نیاز به سرمایش و گرمایش در فصول مختلف سال، یکی از نیازهای ضروری ماست و یکی از رایج ترین، بهینه ترین و کاراترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی، کولر گازی است. پیشرفت کولرهای گازی در سالیان اخیر و اضافه شدن قابلیت های کاربردی به این دستگاه ها موجب رواج بیشتر آنها شده است. یکی از قابلیت های چشمگیری که امروزه در برخی از کولرهای گازی وجود دارد، سیستم گرمایش کولر گازی است.

در این آموزش کلیدی نحوه کار کرد اسپلیت در فصول سرما را آموزش میدیم و  قصد داریم تا در رابطه با نحوه راه اندازی حالت گرمایش کولر گازی و تنظیم گرمایش اسپیلت مطالبی را بیان کنیم. همچنین در مورد اینکه سیستم گرمایش کولر گازی چگونه کار میکند و علت گرم نکردن اسپیلت چیست، توضیحاتی خواهیم داد و در انتها با مصرف برق کولر گازی در حالت گرمایش در زمستان کار را تمام خواهیم کرد. از آنجا که روش استفاده از سیستم گرمایشی کولر گازی برندهای مختلف تفاوت چندانی ندارد، می توانید از این آموزش جهت استفاده و نحوه تنظیم گرمایش کولر گازی جنرال ، ال جی، سامسونگ، اجنرال، گری، مدیا، تراست و… استفاده کنید و یا در صورت وجود مشکل در سیستم گرمایش، به دنبال علت گرم نکردن کولر گازی خود باشید.

در این مقاله همچنین به شما خواهیم گفت که چگونه کولر گازی را روی گرما تنظیم کنیم، و در چه دمایی دستگاه را تنظیم کنید، پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

کولر گازی در حالت گرمایش زمستانی

کولر گازی در حالت گرمایش زمستانی

آیا کولر گازی شما حالت گرمایش دارد؟

پیش از آنکه به تنظیم گرمایش اسپیلت یا کولر گازی خود بپردازید، باید در وهله اول از این امر مطمئن شوید که حالت گرمایش کولر گازی وجود دارد!

امروزه بسیاری از برندهای ایرانی و خارجی تولید کننده کولرهای گازی، مدل های دوفصله تولید می کنند. بدین معنی که دستگاه قابلیت استفاده در فصول گرم و سرد را دارد و برای هر دو حالت سرمایش و گرمایش طراحی شده است. با این حال، هر کولر گازی را نمی توان دوفصله در نظر گرفت و باید از یکی از طرق زیر به دوفصله بودن یا نبودن آن پی برد:

 • مراجعه به دفترچه راهنمای کولر گازی
 • ارتباط با نمایندگی یا مرکز فروش و پرسیدن از آنها با اعلام مدل دستگاه
 • جستجوی مدل دستگاه در سایت رسمی شرکت تولید کننده
 • استفاده قبلی از حالت گرمایش کولر گازی
 • بررسی برچسب فنی کولر گازی

اگر پیشتر از باد گرم کولر گازی و حالت گرمایش آن استفاده کرده اید و یا صاحب خانه به شما گفته است که هیچ، اما در صورتی که دستگاه را به تازگی خریداری کرده اید یا به خانه جدید نقل مکان کرده اید، مطالعه دفترچه راهنمای محصول که همراه آن است و یا پرس و جو از نمایندگان فروش در مرکز فروش و یا بررسی برچسب فنی دستگاه، راه هایی است که می تواند شما را از وجود سیستم گرمایش کولر گازی مطمئن سازد.

راه اندازی سیستم گرمایش کولر گازی در زمستان

پس از آنکه از وجود حالت گرمایش کولر خود اطمینان یافتید، نوبت به راه اندازی سیستم گرمایش کولر گازی می رسد که کار بسیار ساده ایست. برای استفاده از گرمایش کولر گازی خود، کافیست دستگاه را به کمک ریموت کنترل کولر گازی بر روی حالت گرمایش تنظیم نمایید. البته شستشوی پنل داخلی کولر، شستشوی پنل خارجی و تمیز کردن فیلتر کولر گازی نیز پیش از شروع کار، می تواند در بازدهی دستگاه تاثیر مثبتی داشته باشد.

 

نحوه تنظیم گرمایش اسپیلت به کمک ریموت کنترل

برای استفاده از سیستم گرمایش کولر گازی، ابتدا باید تنظیمات دستگاه را از حالت سرما به گرما تغییر دهید. با زدن دکمه MODE یا منو (MENU) این امکان را خواهید داشت تا حالت های مختلف کولر گازی را مشاهده و انتخاب کنید. این حالت ها عموما شامل فن (FAN)، سرما (COOL)، گرما (HEAT)، خودکار (AUTO) و خشک (DRY) می باشند که به صورت نمادین به ترتیب با اشکال پنکه، دانه برف، خورشید، چند فلش مدور و قطره آب بر روی نمایشگر ریموت کنترل ظاهر می شوند.

چگونه کولر گازی را روی گرما تنظیم کنیم؟

پس از روشن کردن کولر، گزینه mode را انتخاب کنید و سپس با انتخاب گزینه HEAT حالت گرمایش کولر گازی را انتخاب می کنید. حال با زدن دکمه دما (TEMP) قادر به انتخاب درجه گرمایش کولر گازی خواهید بود. در اکثر مدلهای کولر گازی، حداکثر درجه گرمایش کولر گازی، دمای ۳۰ درجه سانتی گراد است. اما دمای طبیعی و بهترین دما برای بدن انسان در محدوده ۲۵ – ۲۶ درجه است، پس توصیه می شود که دما را در این بازه تنظیم کنید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به مطلب تنظیم بهترین دما برای سرمایش و گرمایش کولر گازی مراجعه کنید.

سیستم گرمایش کولر گازی چگونه کار میکند؟

حال که نحوه تنظیم حالت گرمایش کولر گازی را فرا گرفتید، بهتر است تا با نحوه عملکرد سیستم گرمایش کولر گازی نیز آشنا شوید، تا در مواقع خرابی دستگاه شخصا قادر به عیب یابی کولر گازی و در میان گذاشتن بهتر مشکل خود با تعمیرکار کولر باشید.

در حالت گرمایش کولر گازی، فرآیند سیکل دستگاه تغییر می کند. تغییر فرآیند سیکل کولر گازی به کمک شیر چهار طرفه یا شیر معکوس کننده صورت می گیرد. بدین صورت که گاز داغ خروجی از کمپرسور به جای حرکت به سمت پنل خارجی، به سمت اواپراتور پنل داخلی هدایت می شود. پس از گرم شدن لوله های اواپراتور و کار کردن فن داخلی آن، هوای اتاق با عبور از روی لوله ها گرم می شود. سپس مبرد موجود در سیکل که حال سرد شده است به سمت پنل خارجی هدایت شده و با جذب گرمای محیط دمای آن افزایش می یابد و مجددا به کمپرسور وارد می شود. بدین ترتیب کولر گرما را به داخل منزل هدایت می کند تا اتاق به دمای تنظیم شده از سوی شما برسد.

یکی از تفاوت های حالت سرمایش با گرمایش در این است که در حالت سرمایش کولر گازی، پس از رسیدن دمای اتاق به مقدار تنظیم شده، کمپرسور خاموش شده و یا در صورت اینورتر بودن دستگاه، بر روی دور کند قرار می گیرد. در حالی که در حالت گرمایش کولر گازی، پس از رسیدن دمای اتاق به مقدار تنظیم شده، فن داخلی خاموش شده و عمل دیفراست (برفک زدایی) پنل خارجی یا همان کندانسور آغاز می گردد و سپس مجددا حالت گرمایش کولر از سر گرفته می شود.

علت گرم نکردن اسپیلت

از پرسش هایی که در زمستان از صاحبان کولر گازی های دوفصله بسیار شنیده می شود، علت گرم نکردن کولر گازی یا اسپیلت است. در این مواقع ممکن است کولر گازی به طور کلی هوا را گرم ننماید و یا اینکه بادی ولرم داشته باشد.

 • کم بودن ظرفیت کولر گازی در مقایسه با متراژ خانه
 • کم بودن گاز کولر گازی
 • اشکال فنی در سیکل گرمایش کولر گازی

همانطور که گفته شد، پس از قرار دادن کولر گازی بر روی حالت گرمایش، انجام تغییرات و شروع به کار کولر چیزی در حدود ۵ دقیقه ممکن است طول بکشد. در حالت دیفراست نیز هنگامی که کولر به آب کردن یخ و برفک های تشکیل شده بر روی پنل خارجی مشغول است، ممکن است در حدود ۱۵ دقیقه دستگاه باد گرمی تولید ننماید. بنابراین در برخی موارد علت کار نکردن گرمایش کولر گازی یا اسپیلت وجود مشکل نبوده و صرفا جزئی از فرآیند آن است.

اما در صورتی که اشکال فنی سبب علت گرم نکردن اسپیلت شده باشد، مواردی که نیاز به بررسی تکنسین متخصص دارند عبارتند از:

 • فیلترهای پنل داخلی
 • فن پنل داخلی
 • فن پنل خارجی
 • ایراد کندانسور خارجی
 • ایراد کمپرسور

مصرف برق کولر گازی در حالت گرمایش

مصرف برق کولر گازی به طور کلی به اختلاف دمای هوای محیط و دمایی که برای دستگاه تنظیم شده بستگی دارد. درواقع هرچه اختلاف این دو دما بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری کمپرسور دستگاه در حال کار بوده تا بتواند دمای داخل منزل را به مقدار تنظیم شده دلخواه برساند. اینکه حالت گرمایش کولر گازی مصرف برق بیشتری دارد یا حالت سرمایش؟ کاملا مساله ای وابسته بوده و به طور کلی نمی توان اظهار نظر نمود.

مثلا اگر دمای تنظیم شده برای کولر گازی را ۲۵ درجه در نظر بگیریم، با توجه به اینکه در فصول گرم سال اختلاف دمای هوای محیط با مقدار ۲۵ درجه، کمتر از میزان اختلاف دمای هوای محیط در فصول سرد با ۲۵ درجه است، بنابراین به صورت تئوری می توان گفت که میزان مصرف برق کولر گازی در زمستان بیشتر از مقدار مصرف آن در تابستان است. این امر با توجه به قبض برق شما نیز می تواند تایید شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *